34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Za nami tygodniowe święto kultury, sportu i wiary, czyli 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Wzięło w niej udział ponad 700 uczestników z Liwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i z Polski – w sumie 46 reprezentacji: 19 zagranicznych i 27 krajowych.

Inauguracja 34. Parafiada odbyła się 9 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Eucharystii przewodniczył bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy diecezji gnieźnieńskiej, który przekazał pozdrowienia od abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Mszę Świętą koncelebrował o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Po Eucharystii odbyła się ceremonia otwarcia – zapalenie znicza, wniesienie flagi tegorocznej Parafiady oraz złożenie przysięgi w imieniu sportowców i sędziów.

Uczestnicy mieli okazje spróbować swoich sił w rywalizacji w ramach triady greckiej: stadion – teatr – świątynia. W tym roku rozgrywki sportowe obejmowały 11 dyscyplin – 23 konkurencje w tym indywidualne i turnieje rozgrywek zespołowych. Kultura opiera się na zajęciach i warsztatach w ramach się Konwentu Sztuki. Były to warsztaty zaplątani w folię, gra plenerowa: Kody Sztuki, sztuka z VR czy malowanie folią bąbelkową. Świątynia to czas modlitwy i spotkania z Bogiem w Eucharystii i Słowie Bożym. Tegoroczny program duszpasterski przebiegał pod hasłem: Twój głos.

Tytuł najwszechstronniejszego drużyny krajowej po raz kolejny powędrował do 1. reprezentacji z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu, natomiast spośród reprezentacji zagranicznych najwszechstronniejszą okazała się reprezentacja z Doliny na Ukrainie.

W organizację tego międzynarodowego przedsięwzięcia zaangażowanych jest wiele osób związanych ze Stowarzyszeniem Parafiada oraz dziełami pijarskimi. Po raz kolejny są wśród nich nasi uczniowie i absolwenci ze szkół w Krakowie, Rzeszowie i Elblagu.

MK 

Za: www.pijarzy.pl

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

Sympozjum naukowe: "Kultura fizyczna a sztuka".

Sympozjum naukowe: "Kultura fizyczna a sztuka". Pod takim tytułem odbędzie się sympozjum 9 grudnia w Warszawie na Pradze, ul. Kawęczyńska 53. Sympozjum organizuje Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS RP i Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.
czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe Rodziny SALOSu

Spotkanie opłatkowe Rodziny SALOSu odbędzie się 9 grudnia 2023 roku w Oratorium Salezjańskim w Warszawie na Pradze, ul. Kawęczyńska 53 tuż po zakończeniu sympozjum naukowego.
czytaj więcej

Rozważanie na grudzień

Adwent

Adwent jest synonimem nadziei na powrót Chrystusa. On ciągle do nas przychodzi w swoim Słowie, w sakramentach świętych. Jednak oczekujemy również Jego ostatecznego przyjścia przy końcu czasów, kiedy wszyscy poznamy całą prawdę o Bogu. Dlatego też w czasie Adwentu Słowo Boże stawia przed wiernymi zadanie wzmożonej duchowej czujności, otwarcia serc i umysłów dla Chrystusa. Mamy dobrze przygotować się na spotkanie z Panem, aby ten dzień nie zaskoczył nas "jak złodziej w nocy".
czytaj więcej

Goście

Za posrednictwem tej strony, z dalekiego Chile, w kontekscie noworocznym, chce podziekowac wszystkim polskim sportowcom ...
czytaj wiecej