XXI Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

XXI Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych

W dniach 4-8 lipca 2022 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbywały się XXI Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

Startowało 31 zawodników, wszyscy z Kościoła rzymskokatolickiego: 28 księży (19 księży diecezjalnych, w tym jeden z Litwy, 2 misjonarzy św. Wincentego à Paulo, 2 pallotynów, benedyktyn, chrystusowiec, jezuita, franciszkanin i pijar), 1 siostra zakonna (kanoniczka Ducha Świętego), 1 brat zakonny (pallotyn) i 1 kleryk. Rozegrano 9 rund systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 min. dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sek. dla zawodnika za ruch.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (7,5 pkt.); drugie miejsce zajął ks. Mirosław Mejzner, pallotyn (6,5 pkt.), a trzecie ks. Stanisław Bąk z archidiecezji przemyskiej (6,5 pkt.).

Wiek uczestników wahał się od 23 do 73 lat. Najlepszym seniorem (60+) okazał się ks. Stanisław Dębowski z diecezji radomskiej. Nagrodę za najpiękniejszą partię otrzymał ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej. Nagrodę fair play otrzymał ks. Jan Mazur, jezuita. Najlepszą siostrą zakonną została kanoniczka Ducha Świętego, s. Zofia Buszta, a najlepszym bratem zakonnym pallotyn, br. Jan Zawada. Najlepszym alumnem został Marcin Dębowski z Wyższego Seminarium Duchownego diecezji radomskiej, a najlepszym debiutantem ks. Sebastian Natoniewski z archidiecezji lubelskiej.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami mistrzostw w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 28 lutego – 1 marca 2022 w Konstancinie-Jeziornie) mistrzami Polski zostali pallotyni; 2 miejsce zajęła diecezja siedlecka, a 3 miejsce archidiecezja przemyska.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objął m. in. abp Marek Jędraszewski − Metropolita Krakowski, bp Marian Florczyk − Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców oraz ks. Edward Pleń SDB − Krajowy Duszpasterz Sportowców. Fundatorami pucharów byli m. in. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. Podczas ogłaszania wyników i wręczenia nagród obecna była prezes Zarządu Małopolskiego Związku Szachowego, Kamila Kałużna-Turcza. Benedyktyni tynieccy przygotowali bardzo dobre warunki do gry, spotkania i modlitwy. Zawodnicy mieli możliwość włączenia się w zakonne życie modlitewne, w tym w monastyczną Liturgię Godzin.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornie, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 20-21 lutego 2023, a w szachach klasycznych w dniach 10-15 lipca 2023 w Sandomierzu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .

 

ks. Sławomir Pawłowski SAC

Ostatnia galeria

Obejrzyj fotogalerię

Zaproszenie

3. SALOS FAMILY CAMP. Ogólnopolskie spotkanie rodzin Salosu i sportowców

3. SALOS FAMILY CAMP. Ogólnopolskie spotkanie rodzin Salosu i sportowców odbędzie się w dniach 22-25 czerwca 2024 roku w Czerwińsku nad Wisłą.
czytaj więcej

XXIII Szachowe Mistrzostwa Polski duchowieństwa

XXIII Szachowe Mistrzostwa Polski duchowieństwa odbędą się w dniach 8-12 lipca w Poznaniu. Zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie ks. Krzysztof Domaraczeńko, tel. 602 826 454 lub przez e-mail kdomar#wp.pl
czytaj więcej

Rozważanie na maj

,Usłysz Bożej Matki głos, która wzywa ciągle nas, chce u Syna znów wyprosić cud przemiany serc\"

Mały Beniamin usiadł przy biurku, aby napisać list do Pana Boga z prośbą o małą siostrzyczkę. Zaczął tymi skowami: ,,Kochany Panie Boże, zawsze byłem dobrym chłopcem..."W połowie zdania zatrzymał się i pomyślał: Zapewne Bóg w to nie uwierzy. Podarł kartkę i wrzucił do kosza i ponownie zaczął pisać:,, Kochany Panie Boże, najczęściej byłem dobrym chłopcem...". I znowu się zatrzymał, myśląc: z pewnością to Pana Boga nie wzruszy. Kolejna kartka powędrowała do kosza. Strapiony Beniamin poszedł do łazienki, wziąl duży ręcznik i rozłożył go w pokoju na tapczanie. Po czym sięgnąl po figurkę Matki Bożej, która zajmowała w pokoju honorowe miejsce. Położył ją na tapczanie,owinąl delikatnie ręcznikiem i obwiązał sznurkiem. Następnie położył figurkę Matki Bożej na biurku i zaczął kolejny list: ,,Kochany Panie Boże, jeśli chcesz ujrzeć swoją Matkę...". I tu wyłuszczył cały swój problem, będąc święcie przekonany, że Pan Bóg zastraszony utratą Matki, z pewnością go wysłucha.
czytaj więcej

Goście

Mam zaszczyt i radość powitać na stronie duszpasterstwa sportowców w imieniu Ks. Bp Mariana Florczyka, delegata ...
czytaj wiecej