Alonso prowadzi Hiszpanię do półfinału

Mistrzowie Europy z 2008 r. wykonali kolejny krok do obrony tytułu. W ćwierćfinale podopieczni Vicente del Bosque pewnie pokonali 2-0 Francję i w półfinale spotkają się z Portugalią.

Francuzi rozpoczęli mecz spokojnie, jakby wystraszyli się rywali. Hiszpanie nie ruszyli natomiast do zdecydowanych ataków. Ograniczyli się do częstych podań, w wyniku których przeciwnicy bardzo rzadko byli przy piłce. Wystarczyło jednak, że Hiszpanie zdecydowali się na szybką akcję, żeby wyszli na prowadzenie. W 19. minucie lewą stroną boiska przedarł się Jordi Alba. Usiłował powstrzymać go Mathieu Debuchy, ale nie dał rady. Alba dośrodkował w pole karne, gdzie niepilnowany Xabi Alosno nie dał szans Hugo Llorisowi.

Strzelony gol niewiele zmienił w obrazie gry. Hiszpanie częściej utrzymywali się przy piłce, a Francuzi mieli duże problemy ze stworzeniem groźnych sytuacji.  Niewiele zabrakło by w 32. minucie było jednak 1-1. Z rzutu wolnego uderzał Yohan Cabaye, ale Iker Casillas zdołał wybić piłkę.

W drugiej połowie selekcjoner Francuzów Laurent Blanc sukcesywnie posyłał na boisko kolejnych ofensywnych graczy. I choć Trójkolorowi zaczęli dominować na boisku, to nie znaleźli sposobu na sforsowanie hiszpańskiej defensywy. Dodatkowo w 90. minucie w polu karnym Anthony Réveillère faulował Pedro. Do piłki ustawionej 11 metrów od bramki podszedł Alosno i ustalił wynik spotkania.

Hiszpania 2-0 (1-0) Francja
1-0 - 19. min. Xabi Alonso
2-0 - 90. min. Xabi Alosno (karny)

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 17. Álvaro Arbeloa, 3. Gerard Piqué, 15. Sergio Ramos, 18. Jordi Alba - 21. David Silva (65, 7. Pedro), 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso, 8. Xavi, 6. Andrés Iniesta (84, 20. Santi Cazorla) - 10. Cesc Fàbregas (67, 9. Fernando Torres)

Francja: 1. Hugo Lloris - 13. Anthony Réveillère, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 22. Gaël Clichy - 2. Mathieu Debuchy (64, 14. Jérémy Ménez), 17. Yann M'Vila (79, 9. Olivier Giroud), 6. Yohan Cabaye, 15. Florent Malouda (65, 11. Samir Nasri), 7. Franck Ribéry - 10. Karim Benzema

żółte kartki: Ramos - Cabaye, Ménez
sędziował: Nicola Rizzoli (Włochy)