Hiszpania może obronić tytuł

Reprezentacja Hiszpanii jest pierwszym finalistą Euro 2012. W półfinale podopieczni Vicente del Bosque pokonali po rzutach karnych Portugalię. Po 120 minutach gry utrzymywał się wynik 0-0.

Obie drużyny podeszły do półfinałowej potyczki z duża ostrożnością i koncentrowały się na tym by gola nie stracić, a nie go wbić. W pierwszej połowie spotkania zabrakło klarownych sytuacji, po których mogłaby paść bramka. Niecelne uderzał Cristiano Ronaldo. Również Hiszpanie mieli problem z wcelowaniem w bramkę strzeżoną przez Rui Patrício i pierwszy celny strzał oddali dopiero w 68. minucie.

Po przerwie gra stała się nieco szybsza i zaczęło dochodzić do groźniejszych sytuacji podbramkowych. Cały czas gole jednak nie padały i konieczne było rozegranie dogrywki. W jej trakcie przeważali Hiszpanie, ale bądź marnowali dogodne okazje, bądź Patrício nie dawał się pokonać. Po 120 minutach było 0-0 i zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne.

Te zaczęły się od dwóch dobrych interwencji bramkarzy. Najpierw Patrício obronił strzał Xabiego Alonso. Po chwili Iker Casillas nie dał się pokonać João Moutinho. Kolejni piłkarze byli bardziej skuteczni i po trzech seriach był remis 2-2. W czwartej serii gola dla Hiszpanii zdobył Sergio Ramos. Po strzale Portugalczyka Bruno Alvesa piłka odbiła się od poprzeczki i gola nie było. Przed szansą na zapewnienie Hiszpanii awansu do finału stanął w tej sytuacji Cesc Fàbregas. Piłka po strzale gracza Barcelony odbiła się od słupka, przeleciała wzdłuż linii bramkowej i wpadła do bramki.

Podobnie jak cztery lata temu Hiszpania znalazła się w finale mistrzostw Europy. Ich rywalem będzie zwycięzca meczu Niemcy – Włochy. Jeśli Hiszpanie wygrają w finale, przejdą do historii. Dotychczas jeszcze żadnej drużynie nie udało się obronić tytułu mistrzów Europy.

Portugalia 0-0 pd. k. 2-4 Hiszpania

rzuty karne: 0-0 Xabi Alonso (Rui Patrício obronił); 0-0 João Moutinho (Iker Casillas obronił); 0-1 Andrés Iniesta; 1-1 Pepe; 1-2 Gerard Piqué; 2-2 Nani; 2-3 Sergio Ramos; 2-3 Bruno Alves (strzał niecelny); 2-4 Cesc Fàbregas

Portugalia: 12. Rui Patrício - 21. João Pereira, 3. Pepe, 2. Bruno Alves, 5. Fábio Coentrão - 17. Nani, 16. Raul Meireles (113, 18. Silvestre Varela), 4. Miguel Veloso (106, 6. Custódio), 8. João Moutinho, 7. Cristiano Ronaldo - 9. Hugo Almeida (81, 11. Nélson Oliveira).

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 17. Álvaro Arbeloa, 3. Gerard Piqué, 15. Sergio Ramos, 18. Jordi Alba - 21. David Silva (60, 22. Jesús Navas), 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso, 8. Xavi (87, 7. Pedro), 6. Andrés Iniesta - 11. Álvaro Negredo (54, 10. Cesc Fàbregas).

żółte kartki: Coentrão, Pepe, Alves, Veloso - Ramos, Busquets, Arbeloa, Alonso.
sędziował: Cüneyt Çakır (Turcja)

Tomasz Janus

Ostatnia galeria EURO 2012

Obejrzyj fotogalerię

Katecheza:

Sport jak czynnik integrujący społeczeństwo

Konspekt katechezy dla szkoły podstawowej.

Panie, oto staję do rywalizacji. Ty znasz mój trud włożony w treningi, w zmaganie z przeciwnościami. Ty wiesz, jak dużo czasu poświęciłem, aby należycie przygotować się do dzisiejszego dnia. Proszę Cię, Boże, pozwól mi osiągnąć jak najlepszy wynik.

Za posrednictwem tej strony, z dalekiego Chile, w kontekscie noworocznym, chce podziekowac wszystkim polskim sportowcom ...