Balotelli bohaterem Włoch

Niepokorny Mario Balotelli zdobył dwie bramki w półfinałowym meczu Włochy – Niemcy i poprowadził reprezentację Italii do wygranej 2-1. W finale na Włochów czekają już obrońcy tytułu mistrzów Europy – Hiszpanie.

Przed spotkaniem jako faworyci wymieniani byli Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi na Euro zachwycali dobrą postawą i notowali same wygrane. Włosi mogli być zaś podbudowani dobrym meczem ćwierćfinałowym z Anglikami, ale do najlepszej czwórki turnieju awansowali dopiero po rzutach karnych.

Początek spotkania zapowiadał, że kibice nie będą narzekali na nudę. Już w 5. minucie mogli prowadzić Niemcy. Po rzucie rożnym strzelał Mats Hummels. Gianluigi Buffon minął się z piłką, ale z linii bramkowej wybił ją Andrea Pirlo. Kolejne minuty to groźne strzały z obu stron, ale bramkarze nie dali się zaskoczyć. W 20. minucie niemiecki golkiper Manuel Neuer był jednak bezradny. Z lewej strony pola karnego dwóch rywali okiwał Antonio Cassano i dośrodkował w pole karne. Tam wbiegł Mario Balotelli i mocnym strzałem głową zdobył gola na 1-0.

Niemcy szybko chcieli odrobić straty, ale mocne uderzenia Mesuta Özila i Samiego Khedira pewnie bronił Buffon. W 36. minucie z kolejnego gola cieszyli się za to Włosi. Riccardo Montolivo szybkim podaniem uruchomił wówczas Balotelliego. Włoch poradził sobie z Philippem Lahmem i precyzyjnym uderzeniem z linii pola karnego podwyższył na 2-0.

W drugiej połowie Niemcy za wszelką cenę dążyli do odrobienia strat. Na murawie pojawił się m.in. Miroslav Klose, ale bardzo dobre spotkanie rozgrywał Buffon, który bronił nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Doświadczony bramkarz kilka razy pokazał, że cały czas jest jednym z najlepszych zawodników na świecie na swojej pozycji. Golkiper Juventusu Turyn pokonać dał się tylko po rzucie karnym w doliczonym czasie gry. Była to jednak bramka honorowa i to Włosi w niedzielę zmierzą się w Kijowie z Hiszpanią.  Faworyzowanie Niemcy jadą zaś do domu.

Niemcy 1-2 (0-2) Włochy
0-1 20. min. Mario Balotelli
0-2 36. min. Mario Balotelli
1-2 90. min Mesut Özil (k)

Niemcy: 1. Manuel Neuer - 20. Jérôme Boateng (71, 13. Thomas Müller), 5. Mats Hummels, 14. Holger Badstuber, 16. Philipp Lahm - 18. Toni Kroos, 6. Sami Khedira, 7. Bastian Schweinsteiger, 8. Mesut Özil, 10. Lukas Podolski (46, 21. Marco Reus) - 23. Mario Gómez (46, 11. Miroslav Klose)

Włochy: 1. Gianluigi Buffon - 6. Federico Balzaretti, 15. Andrea Barzagli, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini - 8. Claudio Marchisio, 21. Andrea Pirlo, 18. Riccardo Montolivo (64, 5. Thiago Motta), 16. Daniele De Rossi - 10. Antonio Cassano (58, 22. Alessandro Diamanti), 9. Mario Balotelli (70, 11. Antonio Di Natale)

Boży doping - czyli kilka słów o zachowaniu się na stadionie

Boże, pragnę Cię jak niegdyś król Salomon prosić o dar mądrości, abym sprawiedliwie podejmował decyzje sędziowskie. Tak wiele zależy ode mnie. Strzeż mnie od pomyłek, które mogą wypaczyć wynik meczu. Daj pewne oczy i sprawny umysł, bym swoją postawą przyczynił się do sportowego przebiegu rywalizacji.