Hiszpańscy mistrzowie przechodzą do historii

Reprezentacja Hiszpanii pokonała Włochów 4-0 w finale mistrzostw Europy i została najlepszą drużyną na Starym Kontynencie. Hiszpanie są pierwszym zespołem w historii, który obronił trofeum zdobyte cztery lata temu. Jakby tego było mało dwa lata temu Hiszpania świętowała zdobycie mistrzostwa świata.

Od początku Euro 2012 jako faworytów do końcowego sukcesu wymieniano Hiszpanów i Niemców. Ci pierwsi nie grali zbyt pięknie, a setki podań, które wymieniali w środku pola, mogły denerwować kibiców. Jednak Hiszpanie konsekwentnie odprawiali z kwitkiem kolejnych rywali i bez porażki oraz jako faworyci do wygranej w Euro 2012, przyjechali do Kijowa.

Niemcy zatrzymali się w półfinale na świetnie grających Włochach. Ci na Euro nie byli wymieniani w gronie faworytów. Początkowo w ogóle nie wiadomo było czy reprezentacja Italii zagra na Euro 2012. Włoska piłka po raz kolejny trawiona jest przez korupcję i istniało ryzyko, że Włosi wycofają się z mistrzostw Europy. O tym, że byłaby to strata dla turnieju, można było przekonać się w ćwierćfinale i półfinale, gdy Włosi po bardzo dobrych meczach nie dali szans Anglii i Niemcom.

W finale Hiszpanie pokazali, że choć w czasie turnieju byli krytykowani za mało efektowny styl gry, to w ostatnim meczu potwierdzili całą swoją maestrię. Włosi do głosu doszli tylko w początkowych fragmentach gry. Iker Casillas po raz kolejny pokazał jednak, że należy do najlepszych bramkarzy na świecie. To samo można powiedzieć o Gianluigim Buffonie. Jednak w niedzielny wieczór doświadczony włoski bramkarz musiał uznać wyższość rywali.

Hiszpanie kontrolowali grę od pierwszej do ostatniej minuty. Gol Davida Silvy z 14. minuty tylko potwierdził, że w finale polsko-ukraińskiego turnieju liczy się tylko jedna drużyna. W 41. minucie potwierdziło to trafienie Jordiego Alby. Dodatkowo od 62. minuty Włosi grali w osłabieniu. Z urazem boisko opuścił Thiago Motta, a ponieważ Cesare Prandelli dokonał wcześniej trzech zmian, reprezentacja Italii kończyła mecz w niepełnym składzie.

Osłabieni Włosi nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki z Hiszpanami. Ci zaś bawili się na boisku. W ostatnich minutach spotkania kolejne gole zdobyli rezerwowi Fernando Torres i Juan Manuel Mata, którzy ustalili wynik na 4-0. Hiszpania nie tylko została pierwszą drużyną w historii, która obroniła tytuł mistrza Europy. Dodatkowo jest pierwszą reprezentacją, która wygrała trzy wielkie turnieje z rzędu. I na dodatek wygrana 4-0 z Włochami to najwyższa wygrana w historii meczów finałowych mistrzostw Europy. Jednym zdaniem – Hiszpanie przeszli do historii.

Hiszpania 4-0 (2-0) Włochy

1-0 14. min. David Silva

2-0 41. min. Jordi Alba

3-0 84. min. Fernando Torres

4-0 88. min. Juan Manuel Mata

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 17. Alvaro Arbeloa, 15. Sergio Ramos, 3. Gerard Pique, 18. Jordi Alba - 21. David Silva (59' 7. Pedro), 14. Xabi Alonso, 8. Xavi, 16. Sergio Busquets, 6. Andres Iniesta (87' 13. Juan Manuel Mata) - 10. Cesc Fabregas (75' 9. Fernando Torres)

Włochy: 1. Gianluigi Buffon - 7. Ignazio Abate, 15. Andrea Barzagli, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini (21' 6. Federico Balzaretti) - 8. Claudio Marchisio, 21. Andrea Pirlo, 16. Daniele De Rossi, 18. Riccardo Montolivo (57' 5. Thiago Motta) - 10. Antonio Cassano (46' 11. Antonio Di Natale), 9. Mario Balotelli

żółte kartki: Piqué - Barzagli